sreda, 5. december 2007

Spet inflacija


V Sloveniji se je spet jela dogajati inflacija. Komaj smo se je rešili (vsaj zgledalo je tako), lejga zlomka, spet je tu. Inflacija je vse od uvedbe nove valute postala velik problem, trenutno je to problem številka ena in kot kaže, bo tako tudi v prihodnje. O inflaciji je napisanih nešteto člankov v dnevnem časopisju, o inflaciji tečejo kontaktne oddaje, o inflaciji se krešejo mnenja na okroglih mizah, o inflaciji se pred televizijskimi kamerami kregajo politiki in tako imenovana strokovna javnost. Inflacija, inflacija, inflacija, čarobna beseda, ki pomeni, da nam ne gre dobro. Še posebej velja to za nas, ki moramo v trgovinah kupiti kruh in mleko.


Zares me zanima, kdo je prvi krivec in odgovorni za še kako opazne podražitve, ki se še kar dogajajo. Še več, celo napovedovati so jih začeli za čas po novem letu. Pred dnevi mi je zmanjkalo britvic. Ponavadi jih kupim enkrat na leto. Zadnja cena je bila še v tolarjih, in sicer 2.590,00 SIT. Po slabem letu pa je cena 13,60 €. Če to malo preračunam, ugotovim skoraj 26 odstotno povečanje cene. Naj dodam, da gre za popolnoma enake britvice. Podobnih primerov je še precej.


Kljub zelo velikim medijskim odzivom pa ostajajo razlogi za dražitve navadnim ljudem skriti ali vsaj nerazumljivi. Še posebej, če upoštevam pojasnila trgovcev, ki pravijo, da so cene povečali dobavitelji. Dobavitelji pa te trditve zavračajo in povedo, da so cene povečali le malenkostno, oziroma daleč od končnih povišanj maloprodajnih cen. In če pri svojih povečanjih cen upoštevajo vse višje cene pogonskih goriv, dodajo, da so še na slabšem. Pozicija pravi, da nima nikakršnih vzvodov, opozicija pa, da je vlada nesposobna in da so podražitve sistemske narave, sistem pa uravnava prav vlada. Torej za podražitve je kriva aktualna oblast. Torej ljudje na cesto protestirat, demonstrirat in stavkat za večje plače!? Naj se vlada zgane in nam da boljše plače. Kje so tu delodajalci, lastniki, delničarji. Verjetno ne na barikadah in tudi inflacija jih ne skrbi.


Spomin mi seže v čas Peterletove vlade. Inflacija je bila takrat v mnogo višjih odstotkih. Jutranja napovedovalka časnika Delo, novinarka Lada Zei, je udarne teme začenjala z "dober dan žalost" ali "jedli bomo travo" in še več podobnih je znala stresti iz rokava. Njeno izrazoslovje se je čez noč spremenilo, ko je Peterleta zamenjal Drnovšek.
Slovenski makro ekonomisti napovedujejo umiritev razmer, oziroma zmanjšanje inflacije na nižje stopnje spomladi 2008. Velja verjeti tem napovedim. Če se bodo napovedi zares uresničile, bomo zelo jasno videli. Velja tudi zapisati, da je slovenska inflacija predmet debat na ravni evropske zveze, kar pa po mojem mnenju ni preveč lepa izkaznica naše države.

Ni komentarjev: